PMI potvrzuje slabou kondici zpracovatelů

Dubnový index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru přinesl mírné negativní překvapení, když namísto trhem vyhlíženého kosmetického růstu naopak poklesl z březnových 44,3 na aktuálních 42,8 bodu. Index se tak nadále nachází hluboko v pásmu kontrakce a je srovnatelně nízko, jako byl naposledy v prosinci minulého roku.

Čeští zpracovatelé hlásí pokles objemu výroby i nových zakázek, což lze interpretovat jako projevy nadále chladné poptávky. Pozitivně lze naopak hodnotit ustupující nákladové tlaky, když ceny vstupů dokonce klesají. To se ovšem dosud neprojevuje v cenách výstupů, které naopak dále rostou, byť zvolňujícím tempem. Podle průzkumu pak firmy pokračovaly i v omezování zaměstnanosti.

Aktuální data potvrzují, že zpracovatelský průmysl – patrně s výjimkou automobilového sektoru – zůstává nemocným mužem české ekonomiky. Pesimistické vyznění indexu nákupních manažerů ovšem bereme s rezervou, jelikož je ve zřetelném rozporu s alternativními indikátory, hlavně pak s konjunkturálním průzkumem Českého statistického úřadu. Ten totiž sice také potvrzuje nevalnou aktuální kondici průmyslového sektoru, ovšem vykazuje jasný zlepšující se trend a na horizontu měsíců pak vyznívá přímo optimisticky. Tento rozpor si vysvětlujeme odlišnou metodologií a také faktem, že se pravděpodobně nacházíme poblíž bodu obratu – tedy zlomu mezi poklesem a růstem – kdy podobné předstihové ukazatele vykazují vyšší kolísavost. My se aktuálně kloníme spíše k optimistickému výkladu a předpokládáme, že se zpracovatelský průmysl právě nyní nachází na pomyslném dnu a na horizontu tří měsíců již nastane obrat k lepšímu.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS